Nová vláda pripravuje programové vyhlásenie. Na svojom prvom zasadnutí si podľa premiérky Ivety Radičovej rozdelili úlohy a rezortní ministri majú rozpracovať programové tézy do podoby vládneho vyhlásenia. Politickí komentátori si v tejto súvislosti všímajú, že najmä strane Sloboda a solidarita sa nepodarilo presadiť najznámejšie témy, ktorými sa prezentovala vo voľbách.
SaS uprednostnila účasť vo vláde pred zásadným presadzovaním vlastnej agendy. Okrem toho, ministrom financií sa nestal predseda tejto strany, čo by Richardovi Sulíkovi sedelo viac ako iné ústavné funkcie. Za predsedu NR SR bol zvolený až na druhý pokus. Keďže ako poslanec doposiaľ nepôsobil, opozícia aj médiá sa už „tešia“, akým spôsobom bude viesť rokovania parlamentu. A niektorí koaliční spojenci tiež…
Krátke pôsobenie Sulíkovej strany v domácej politike zatiaľ potvrdzuje, že SaS má síce výborný marketing, ale prakticky žiadne skúsenosti s reálnou politikou. V prípade svojho nominanta na funkciu ministra obrany sa najsilnejšia vládna strana SDKÚ – DS zahrala s politickým nováčikom ako mačka s myšou. Nejde pritom len o pochybnosti ohľadne odborných predpokladov nominanta SaS, ale predovšetkým voličské hlasy v pravej časti politického spektra.
Požadovanie certifikátu o jazykových znalostiach, ktorý musí minister Galko predložiť o pár mesiacov, predstavuje politický sarkazmus, ktorý hraničí s urážkou. Ak SaS stojí za svojim nominantom, mala takúto požiadavku jednoznačne odmietnuť s tým, že ak majú partneri pochybnosti, ktoré bránia ich súhlasu s Galkom, mala navrhnúť do tejto funkcie iného predstaviteľa strany. Vzápätí mala SaS deklarovať výhrady voči Dzurindovi ako ministrovi zahraničných vecí alebo Jurzicovi na školstve a požadovať ich výmenu za odborníkov.
Nič podobné sa nestalo. SaS sa podriadilo scenáru najsilnejšej vládnej strany, ktorá už raz vycvičila ANO aj KDH, pričom prvá z menovaných strán sa opätovne nedostala do parlamentu. Vystáva otázka, či sa v prípade SaS jedná o neskúsenosť, alebo strana a jej spochybnený nominant tak veľmi chce zastávať funkciu ministra obrany? Ak platí druhá možnosť, či je to z dôvodu presadenia programu v oblasti obrany, alebo to má iné príčiny?
V každom prípade SaS urobila chybu a čo je podstatné, nie je to prvé zlé rozhodnutie, ktoré urobila strana vedená Richardom Sulíkom po svojom vstupe do parlamentu. Dnes sa vyjadril, že v budúcnosti sa chce stať ministrom financií. Možno v ďalšom volebnom období. Zvláštne, že tak hovorí krátko po svojom rozpačitom zvolení za predsedu NR SR. Zrejme už precitol z osláv volebného úspechu a najmä štylizovanej korektnosti koaličných partnerov.
Popularita SaS môže poklesnúť, ale orientáciou na vyprázdnený liberálny priestor a jej politický marketing vytvára predpoklady na dlhšie pôsobenie v politike. Zásadnejší vplyv na popularitu má najmä to, či budú s predstaviteľmi SaS spojené škandály. Nulová tolerancia sa bude veľmi rýchlo uplatňovať. Na ministrov mimo SDKÚ – DS. Na Úrade vlády v tom vedia veľmi dobre chodiť. Bez ohľadu na to, kto je premiérom.
Marián Klenko,
predseda Republikovej rady ĽS – HZDS
Celá debata | RSS tejto debaty