V koalícii sa bojuje o popularitu

10. augusta 2010, Marián Klenko, Nezaradené

Súboj o voličské hlasy neprebieha len medzi opozíciou a koalíciou, ale aj medzi stranami vládnej koalície. Najviditeľnejšie sa tento zápas prejavuje medzi SDKÚ – DS a stranou Sloboda a solidarita. Úradujúca premiérka pri tom využíva vlastné mocenské postavenie. Nedávno sa o tom presvedčil minister obrany. Nominant SaS sa podriadil požiadavke premiérky Radičovej a intenzívne sa venuje štúdiu angličtiny. Táto situácia nezosmiešnila len ministra Galka, ale do negatívneho svetla postavila celú stranu.

 

Najťažšie postavenie vo vláde Ivety Radičovej bude mať (paradoxne) nominant SaS, ktorý je najlepšie pripravený na výkon exekutívnych funkcií. Jozef Mihál nastúpil do funkcie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny s výraznými reformnými ambíciami. Viaceré vyjadrenie však musel zásadne korigovať. V rovnakej pozícii istý čas pôsobila aj Iveta Radičová. Plnenie programového vyhlásenia vlády v tejto oblasti preto bude vnímať oveľa citlivejšie ako v ďalších rezortoch.

 

Zavedenie tzv. odvodového bonusu, ktoré je súčasťou volebného programu SaS sa stane realitou len v takom prípade, ak by nemalo negatívny dopad na dôchodcov či marginalizované skupiny. Už teraz je zrejmé, že opatrenie je výhodné najmä pre zamestnaných. Zavedenie odvodového pokusu do praxe výrazne komplikuje aj zámer na zrušenie zdravotného poistenia s tým, že takýto výpadok by bol nahradený zvýšením DPH. Zatiaľ nie je zrejmé, akú úlohu budú mať v celom procese zdravotné poisťovne.

 

Návrh na dočasné zníženie percentuálnej sadzby v II. dôchodkovom pilieri na šesť percent narazil na odpor predsedníčky vlády. Minister Mihál sa neskôr vyjadril, že nikdy nechcel zníži odvody do druhého piliera. Vystáva otázka, či išlo len o zlú interpretáciu jeho pôvodných vyjadrení zo strany médií, alebo Jozef Mihál korigoval vlastné vyjadrenia, aby strana nestratila voličov? Väčšine ľudí v ekonomicky aktívnom veku vyhovujú podmienky v kapitalizačnom systéme. A z tejto kategórie je aj prevažná časť voličov SaS.

 

Najnovšie má prísť k zavedeniu minimálneho dôchodku. Ak by sa poskytoval v sume 220 Eur, toto opatrenie by stálo Sociálnu poisťovňu viac ako 10 miliónov Eur ročne. Hoci by to znamenalo menej peňazí na výplatu dávok hmotnej núdzi, rozhodne by to prehĺbilo deficit Sociálnej poisťovne. Na ministrovi práce zostáva aj ďalšia náročná úloha. Zvedenie jednotnej výšky rodičovského príspevku, čo si zrejme vyžiada ďalšie zdroje. A to chcel Mihál pôvodne ušetriť zrušením príplatkov k príspevku pri narodení prvého až tretieho dieťaťa.

 

Vždy, keď minister práce príde s opatrením, ktoré smeruje k šetreniu, premiérka ho prime k podstatne mäkším rozhodnutiam. Verejnosť ocení Radičovej sociálny postoj, ale hľadanie zdrojov je na Mihálovi. Tento prístup je pomerne nepochopiteľný, keďže SaS získala vo voľbách len o tri percentá menej ako SDKÚ – DS. Čím skôr si to uvedomí, tým lepšie pre stranu. Ale o to horšie pre koalíciu. Iba ak by sa „liberáli“ spoliehali na umožnenie voľby prostredníctvom internetu, ktorý pred voľbami ovládla. Bude im to stačiť?

 

Marián Klenko,

predseda Republikovej rady ĽS – HZDS