Kto doplatí na úsporné opatrenia vlády

17. augusta 2010, Marián Klenko, Nezaradené

Ministri financií a sociálnych vecí predstavili prvé návrhy úsporných opatrení, ktoré majú konsolidovať verejné financie. K dosiahnutiu tohto cieľa v zásade vedú dve cesty. Prvá, zvýšenie daní a odvodov. Druhá, úspory vo výdavkovej časti štátneho rozpočtu. Napriek prísľubom, že sa nebude zvyšovať daňové a odvodové zaťaženie, zvolili kombináciu oboch spomínaných riešení.

 

Nedochádza k priamemu rastu percentuálnych sadzieb v prípade daní a odvodov, ale tie sa zvyšujú alebo zavádzajú pre príjmové skupiny, ktoré boli doposiaľ z ich platenia oslobodené. Ivan Mikloš aj Jozef Mihál zároveň sľubujú, že ďalším krokom bude zníženie odvodov. Faktom je, že nimi predstavené opatrenia jednoznačne zvyšujú daňové a odvodové zaťaženie.

 

Po parlamentných voľbách sa vo všeobecnosti očakávalo, že nová vláda bude musieť prijať nepopulárne opatrenia. Bez ohľadu na to, ktoré politické subjekty by ju zostavovali. Na úspornom scenári je však pikantné najmä to, že postihuje ľudí v ekonomicky aktívnom veku, ktorí vo veľkej miere podporili strany súčasnej vládnej koalície. Potvrdzuje sa ono známe, že revolúcia požiera vlastné deti.

 

V rozpore so skvalitnením podnikateľského prostredia je najmä návrh, podľa ktorého si živnostníci už nebudú môcť uplatňovať paušálne výdavky na úrovni 60 percent. Pri zjednodušenej administratíve im doposiaľ štát umožňoval zníženie základu dane o paušálne výdavky na úrovni 25, 40 alebo 60 %. Ak si parlament, v ktorom má väčšinu stredo-pravá koalícia osvojí Miklošov návrh, po novom si budú môcť živnostníci odpočítať už len 30 %.

 

Rozčarovaní sa môžu cítiť aj zdravotníci. Zdravotné a sociálne poistenie sa má platiť aj z náhrady za pracovnú pohotovosť. O tento príjem si vylepšovali svoje zárobky najmä lekári, ktorí sa dlhodobo sťažujú na nízku odmenu za prácu. Príslušníci tohto spoločenského stavu sa pritom s nádejou a očakávaním pozerali na novú vládu, od ktorej si sľubovali, že sa nebude zaujímať len o tendre na „záchranky.“

 

O daňovú výhodu prídu aj sporitelia, ktorí si dobrovoľne šetria na penziu cez životnú poistku či v doplnkových dôchodkových spoločnostiach. Aj takúto podobou má ambícia novej vlády riešiť dôsledky starnutia populácie… Od daní  už nebude oslobodený predaj bytov a domov, ktoré sa nadobudnú po 1. januári 2011. Aj takúto podobou má podpora bývania pre mladé rodiny, s ktorou radi operujú stredo-pravé vládne strany!

 

Odvody sa majú po novom platiť aj z odstupného, odchodného, odmien pri jubileách. Bude zaujímavé sledovať, čo z týchto návrhov zostane, keď sa s nimi oboznámi pani premiérka po vynútenom návrate z dovolenky. Alebo ich reformní ministri predstavili zámerne v jej neprítomnosti, aby sa meno Ivety Radičovej nespájalo s nepopulárnymi krokmi. Premiérska funkcia nie je doživotná a o niekoľko rokov sú tu prezidentské voľby…

 

Marián Klenko,

predseda Republikovej rady ĽS – HZDS