Zúfalstvo privatizačnej koalície

25. augusta 2010, Marián Klenko, Nezaradené

Úsporné opatrenia, ktoré nedávno prezentovali ministri financií a sociálnych vecí, nenašli pochopenie koaličných partnerov. Predstavitelia vládnych strán na utorkovej Koaličnej rade rozhodli, že do týždňa vznikne nový návrh opatrení. Prezentované zmeny v daniach a odvodoch vyvolali spravidla kritické reakcie médií aj ekonomických analytikov. A čo je podstatné, neboli s nimi stotožnení samotní politici. 

Stiahnutie pôvodného návrhu, ktorý mal ambíciu „ozdraviť“ verejné financie, vyvoláva viaceré otázky. Prečo ministri Ivan Mikloš a Jozef Mihál prezentovali zmeny, ktoré nemali podporu koaličných partnerov? Ako chce vláda získať peniaze do štátneho rozpočtu? A v neposlednom rade, je súčasná vládna moc pripravená na vládnutie, keď má od svojho vzniku zásadné komunikačné problémy? 

Iniciatíva oboch ministrov potvrdzuje, že Programové vyhlásenie vlády je všeobecným dokumentom a jeho častokrát abstraktné formulácie umožňujú prezentovať široké spektrum návrhov a opatrení. Vplyv a moc ministra financií však nie je neobmedzená. Rozloženie politických síl v parlamente si bude vyžadovať dohody. Nebude pritom „zápasiť“ len s koaličnými partnermi, ale i predsedníčkou vlády, ktorá je z rovnakej strany ako Mikloš.  

Vláda akoby chcela stabilizovať verejné financie bez negatívnych dopadov na občanov. To však nebude možné. Preto sa premiérka Iveta Radičová usiluje  o prepracovanie úsporných opatrení, aby ich mohla prezentovať s väčšími systémovými zmenami. Napríklad, nepopulárnu zmenu v započítavaní paušálnych výdavkov spolu so zavedením tzv. licencií pre živnostníkov. A vyvolať dojem, že zmeny prinesú do ekonomiky rozvojové impulzy.

Akú podobu bude mať nový balíček úsporných opatrení nateraz nie je zrejmé. Ani to, čo zostane z pôvodných návrhov, o ktorých informovali ministri financií a sociálnych vecí na spoločnej tlačovej konferencii. Bez ohľadu na to, s čím príde kabinet Ivety Radičovej, vládne strany sa správajú tak, akoby boli zaskočené zodpovednosťou za výkon exekutívnych funkcií. V kombinácií so snahou o udržanie popularity to pre Slovensko neveští nič dobré.  

Korunu nevedomosti lídrom vládnych strán nasadil Béla Bugár, ktorý navrhol zriadenie rady odborníkov. Majú pripravovať podklady pre Koaličnú radu. Večný podpredseda parlamentu je zrejme zvyknutý, že o návrhoch spravidla len hlasuje. Podľa toho, ako zapadajú do jeho povrchných politických kalkulácií. Na aký rezort je vlastne tento vraj populárny politik odborníkom?  

Je zrejmé, že vládna koalícia, ktorá sa môže opierať o expertov Bélovského typu, zásadným spôsobom nevstúpi do žiadneho z dlhodobých problémov Slovenska. Vyhrotenie niektorých snáď oddiali (dôsledky starnutia populácie), niektorých možno zmierni (nezamestnanosť), iných presunie na ďalšiu vládu (infraštruktúra). No len niekoľko týždňov jej stačilo na to, aby už potvrdila vlastnú neschopnosť a zúfalstvo.

Marián Klenko,

predseda Republikovej rady ĽS – HZDS