Podozrivé koalície v komunálnych voľbách

Pred komunálnymi voľbami počúvame argument, že v nich nie je podstatná stranícka príslušnosť alebo ideová profilácia kandidátov. A preto nie je nič nezvyčajné, ak sa v nich spájajú hodnotovo rozdielne politické strany. Napriek animozitám, ktoré na najvyššej úrovni pretrvávajú medzi politickou pravicou a najsilnejším ľavicovým subjektom. Čo je potom skutočnou príčinou predvolebných spojenectiev odlišných politických strán? 

Ak by malo ísť o verejný záujem, potom vystáva otázka, prečo ich rovnaký dôvod nespája aj na celoštátnej úrovni? Odpoveď na tieto otázky je oveľa prozaickejšia. Podozrivé koalície vznikajú nielen ako prejav účelovej straníckej kalkulácie, prostredníctvom ktorej si miestni stranícki bossovia snažia poistiť vlastnú zvoliteľnosť, ale predovšetkým záujmy. O korupcii a klientelizme totiž vedia svoje i v regiónoch, mestách aj obciach. 

Tak, ako odlišná hodnotová profilácia ovplyvňuje nazeranie politikov na riadenie štátu či spoločenské procesy, rovnako musí determinovať aj videnie politických rozhodnutí na úrovni samosprávy. Určitou výnimkou je v tomto ohľade spojenectvo slovenských strán v sídlach s prevahou maďarsky hovoriacich voličov. Tam je uvedená spolupráca zdôvodnená snahou o presadenie kandidátov, ktorí patria k majoritnému národu, ale v danej lokalite patria k menšinovej populácii. 

Podozrivé koalície, aká vznikla, napríklad, pred komunálnymi voľbami v Nitre je však z inej kategórie. Spolupráca strán Smer-SD a KDH zdanlivo nemá vysvetlenie. Ale až do chvíle, keď si uvedomíme, že oba politické subjekty si v prebiehajúcom volebnom období výborne rozumeli pri hlasovaní v Mestskom zastupiteľstve. Volič sa potom nestačí čudovať, ako sa tieto dve na centrálnej úrovni antagonistické skupiny dokážu dohodnúť v jednom z krajských miest. 

Ak by široké koalície vznikali po voľbách, možno ich zdôvodniť tým, že žiadna zo strán nemala dostatok hlasov, aby zabezpečila v zastupiteľstvách priechodnosť dôležitých opatrení. Ak vznikajú už pred voľbami, vyvolávajú úvahy o skrytých deformáciách demokratického systému. To, čo sa deje v mestách a obciach nepodlieha takej pozornosti médií ako najvyššia politika. Nehovoriac o tom, že lokálne médiá sú častokrát pod kontrolou miestnych politických špičiek. 

V prebiehajúcej predvolebnej kampani je priam neuveriteľné, koľko bilbordov si môžu dovoliť (len) kandidáti na poslancov mestského a miestnych zastupiteľstiev (napríklad) v Bratislave. Ak by ich mali financovať z odmeny, ktorú dostanú za pôsobenie v príslušných zastupiteľstvách, tak by museli byť zvolení minimálne na ďalších dvadsať rokov. 

Marián Klenko,

kandidát na poslanca Mestského zastupiteľstva v Nitre za volebný obvod č. 3

Bulvár namiesto diskusie

15.02.2013

Realizáciu zásadných reforiem na Slovensku nesprevádzala otvorená a kritická rozprava. Zásadné zmeny v sociálnej a ekonomickej oblasti boli prijímané rýchlo a spravidla bez širšieho konsenzu naprieč politickým spektrom. Aj vďaka tomu sa prijaté zákony stávajú častým predmetom zmien a novelizácií. Ak si na Slovensku niekto dovolí vyjadriť [...]

Programové vyhlásenie vlády v sociálnej oblasti

16.05.2012

Národná rada SR schválila Programové vyhlásenie vlády (PVV), v ktorom kabinet Roberta Fica deklaruje, že „posilní súdržnosť spoločnosti ako základný predpoklad rastu kvality života ľudí. Navrhne orientáciu najmä na také hodnoty ako je rodina, práca, ktorá je zdrojom zabezpečenia prostriedkov pre život, na starostlivosť o zdravie, kvalitu života starších ľudí, [...]

Voľby rozhodli o zodpovednosti za ďalší vývoj v SR

13.03.2012

Máme za sebou predčasné voľby do NR SR. Očakávaná nízka účasť sa nepotvrdila. K volebným urnám pristúpilo 59,11 percent oprávnených voličov. Väčšina z nich odovzdala hlas strane Smer – SD. Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko v nich získala necelých 24 tisíc voličských hlasov, čo predstavuje 0,93 percent. V porovnaní s rokom 2010, kedy dosiahla [...]

protest pochod bratislava

Vo viacerých mestách v SR i v zahraničí sa v piatok konali protesty

04.04.2025 23:43

Verejnosť protestuje aj proti novele zákona o mimovládnych organizáciách.

mimoriadne1, mim1, zemetrasenie, seizmograf

Oblasť pri ostrove Nová Británia zasiahlo zemetrasenie o sile 7,2 stupňa

04.04.2025 23:34

Podľa agentúry Reuters bolo vydané varovanie pred cunami.

býk

Objavilo sa ďalšie ohnisko slintačky a krívačky. Slovensko uzavrie niektoré hraničné priechody

04.04.2025 17:11, aktualizované: 20:26

Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 51
Celková čítanosť: 129574x
Priemerná čítanosť článkov: 2541x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy