Biznis s chudobou

25. februára 2011, Marián Klenko, Nezaradené

Zvyšovanie cien potravín sa negatívne dotýka väčšiny slovenskej populácie. Podobne ako rast cien energií. Bývalá vláda sa snažila zamedziť ich neprimeranému rastu. Neprišlo však k zníženiu DPH na potraviny. Znížená sadzba sa uplatňovala „len“ na lieky a knihy. ĽS – HZDS sa podarilo presadiť aspoň nižšiu sadzbu dane na predaj z dvora. Napriek tomu, že rezort financií bol proti.  

Nová vláda ako jedno z prvých opatrení zrušila nižšiu sadzbu DPH. A zvýšila všeobecne platnú sadzbu dane z 19 na 20 percent. Začiatkom roka sa nárast cien snažila bagatelizovať. Neskôr priznala, že dochádza k vyššiemu rastu cien, ako bol pôvodne avizovaný. Pripisuje to však rastom svetových cien potravín. Vyvrcholením „aktivít“ vlády je ohlásené rozdávanie múky a pečiva pre najslabšie sociálne skupiny. 

Netradičné rozhodnutie vlády vyvolalo kritické reakcie. Bezplatná distribúcia múky a cestovín pre časť populácie pôsobí šokujúco. K takémuto kroku siahajú štátne orgány spravidla v čase, keď príde k humanitárnej katastrofe a je potrebné zabezpečiť základné potraviny pre postihnuté regióny. Rozhodnutie vlády preto môže navonok pôsobiť ako  priznanie, že kabinet Ivety Radičovej je politickou katastrovou pre Slovensko. 

Podľa Správy o sociálnej situácie obyvateľstva SR v roku 2009 (každoročne ju pripravuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR) bola miera rizika chudoby v Slovenskej republiky na úrovni 10,9% (na základe posledných výsledkov EU SILC 2008). Objektívne treba povedať, že problém chudoby nevznikol v tomto volebnom období. Otázne je, či súčasná vláda prispieva k jeho zmierňovaniu? 

Valorizácia sociálnych dávok nepatrí do jej hodnotovej výbavy. Ak o nich vlád Ivety Radičovej hovorí, výhradne v súvislosti s adresnosťou, akoby všetci jej poberatelia chceli zneužívať systém. A keďže okrem okázalých  výjazdov ministra vnútra do rómsky osád nedokáže urobiť nič s úžerou v dotknutých lokalitách, siaha po opatrení, ktoré bude mať symbolický vplyv na riešenie chudoby. 

Nie je zrejmé, akú cieľovú skupinu sa snaží osloviť. Adresátov netradičnej pomoci? Tí sa nachádzajú v situácii, že ich sotva bude môcť niekto opiť rožkom. V tomto prípade doslova. Možno ešte piatimi eurami za hlas. Širokú verejnosť so sociálnym cítením? Zatiaľ to tak nevyzerá. Takéto riešenia nezapadajú do scenára dzurindovských ľudových rozprávok o „tejto úspešnej krajiny“.  

Slovenská verejnosť nateraz toleruje politiku, ktorá vracia Slovensko do minulosti. Dôvodov na nespokojnosť je  viac ako dosť. Vládni politici si zvykli, že verejnosť nedemonštruje nesúhlas so sociálnou a ekonomickou situáciou v uliciach. No to sa môže zmeniť. Medzi tým však čo – to odštátni. Sprivatizuje. Odpredá. A zarobí niekoľko pár jednotlivcov alebo firiem. Dokonca aj na výrobe múky a pečiva pre chudobných.   

 Marián Klenko,

predseda Republikovej rady ĽS – HZDS