Vo štvrtok, 23. februára 2012 sa uskutočnil seminár Transparency International Slovensko (TIS) „Protikorupčné minimum 2012“. Predstavitelia TIS, ako aj ďalších mimovládnych organizácií na ňom predstavili odporúčania pre novú vládu. Účastníci mali k dispozícii publikáciu TIS, ktorá obsahovala hodnotenie, odporúčania a stav korupcie na Slovensku.
V uvedenej publikácii sa skupina autorov zaoberá hodnotením plnenia sľubov vládnej koalície (v oblasti boja s korupciou). Z médií sme sa neskôr od zástupcov mimovládnej organizácie dozvedeli, že vláda Ivety Radičovej dokázala v tejto oblasti za 1,5 roka viac ako kabinet Roberta Fica za štyri roky. S ohľadom na súvislosti spojené so spisom Gorila pôsobí toto konštatovanie pomerne nepresvedčivo. V tomto kontexte by bolo zaujímavé pozrieť sa na reflexiu korupcie zo strany TIS v rokoch 2005 a 2006…
Ďalšia kapitola sa zaoberá hodnotením poslancov NR SR a predložených návrhov (akože) protikorupčných zákonov. Obsahuje rebríček poslancov slovenského parlamentu, ktorí v tomto volebnom období (podľa kritérií mimovládnej organizácie) najviac prispeli k prijatiu (údajne) protikorupčnej legislatívy. „Naj“ poslancom, ktorý sa v tomto rebríčku umiestnil na prvom mieste je Miroslav Beblavý (SDKÚ – DS).
V danom momente nie je zaujímavé len to, že aktuálna megakauza Gorila najviac poškodzuje materskú politickú stranu pána poslanca. Za zmienku stojí skôr fakt, že členkou autorského kolektívu predloženej publikácie je i pani Emília Sičáková – Beblavá. Manželka spomínaného poslanca NR SR, ktorá dlhodobo pôsobí v mimovládnej organizácii Transparency International Slovensko.
Súčasťou publikácie „Protikorupčné minimu 2012 (hodnotenie, odporúčania a stav korupcie na Slovensku)“ je i vyhodnotenie predvolebných programov hlavných politických strán a hnutí. Experti podľa svojich „kritérií“ zostavili rebríček strán. Ktoré strany (asi tak) vyhodnotili ako najlepšie? SaS a SDKÚ – DS, za nimi nasledovali KDH a OĽ – NO. Čo k tomu dodať. Sasanka. Gorila. Transformácia nemocníc na akciové spoločnosti. Deterktor lži. Strany ako Smer – SD, či ĽS – HZDS získali najmenej bodov.
Seminár sa zaoberal aj zmenami financovania politických strán. Tri mimovládne organizácie pred nejakým časom vyzvali politické strany, aby sa prijali k ich výzve – záväzku na vytvorenie prehľadného a dôveryhodného systému financovania politických strán. Obsahuje sedem konkrétnych bodov. Viaceré z nich sú sporné nielen z hľadiska praktickej realizácie, ale vystáva otázka, či by skutočne prispeli aj k sprehľadneniu financovania strán.
K výzve sa podľa mimovládnej organizácie prihlásili všetky „relevantné“ politické strany. Z prezentácií aj diskusie zástupcov jednotlivých strán však vyplynulo, že nemajú taký jednoznačne súhlasný postoj a nie sú celkom stotožnení so všetkými odporúčaniami. Výzva pôsobí skôr ako vydieranie politických strán. Prihláste sa k našim odporúčaniam, inak môžete byť prezentovaní ako tí, čo nechcú transparentné financovanie.
Seminár TIS sklamal, ale čo iné sa dá očakávať od spolitizovanej a zaujatej časti tretieho sektora.
Marián Klenko,
predseda Republikovej rady ĽS – HZDS
Zijeme v dobe, ktora sa nevyznacuje ...
Hehe, to si zvolil naozaj nesprávnu ...
tak , tak ...
suhlasim s kazdym jednym slovickom!, ...
ved to prave ze nase mimovladky su ...
Celá debata | RSS tejto debaty