Máme za sebou predčasné voľby do NR SR. Očakávaná nízka účasť sa nepotvrdila. K volebným urnám pristúpilo 59,11 percent oprávnených voličov. Väčšina z nich odovzdala hlas strane Smer – SD. Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko v nich získala necelých 24 tisíc voličských hlasov, čo predstavuje 0,93 percent. V porovnaní s rokom 2010, kedy dosiahla 4,32 %, zaznamenala ďalší prepad voličskej podpory.
Opätovne tak prišlo k odlevu voličských hlasov. Predovšetkým v prospech strany Smer – SD. Tá v poslednej fáze volebnej kampane šírila medzi voličov posolstvo, podľa ktorého si budú vyberať z dvoch možností. Alebo budú voliť zlepenec (pravicu), alebo dajú prednosť stabilnej vláde (Smeru). Podľa sloganu na bilborde o tom mal rozhodnúť každý hlas. Vytvorenie mýtu o dvoch táboroch sa ukázalo ako efektívny mobilizujúci faktor.
Vzhľadom k tomu, že preferencie ĽS – HZDS sa pohybovali od 1,5 do 3,5 %, voliči tejto strany (z roku 2010) sa zrejme obávali, že im prepadne hlas. Neželali si zopakovanie pravicovej vlády a priklonili sa k silnejšiemu politickému subjektu, ktorý bol na „obrazovke“. Podporou preferenčne najsilnejšej strany tak odsunuli mimoparlamentnú ĽS – HZDS hlboko pod prah zvoliteľnosti.
Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko teraz musí zodpovedať niekoľko základných otázok. V akom stave sa reálne nachádza? Aké politické ciele ešte dokáže naplniť? Ako a s kým je schopná prípadné ciele uskutočniť? Volebná kampaň potvrdzuje, že strana, ktorá nedostane priestor v médiách a disponuje obmedzenými zdrojmi na volebnú kampaň, je v zjavnej nevýhode.
Smer – SD jednoznačne vyhral voľby do NR SR. Počet získaných poslaneckých mandátov jej umožňuje vládnuť aj bez koaličného partnera. Pred voľbami sa špekulovalo, že ním môže byť KDH, prípadne Most – Híd. Takáto vláda by nebola stabilná. Volič to vyhodnotil tak, že masívne podporil stranu Roberta Fica. Namiesto toho, aby dal hlas programovo blízkej strane (napr. ĽS – HZDS), s ktorou by mohol Smer – SD vládnuť v dvojkoalícii.
Dominantné postavenie vo vláde má pre politickú stranu svoje výhody aj nevýhody. Smer – SD teraz bude niesť jednoznačnú zodpovednosť za vývoj vo všetkých rezortoch. Nebude sa môcť vyhovárať na koaličného partnera v prípade neplnenia programového vyhlásenia vlády. Za úspech vo voľbách pritom môže ďakovať viac neschopnosti pravice, ako predstaveniu zásadnej programovej alternatívy.
Naša krajina sa nachádza v kríze. Pred voľbami sa diskutovalo viac o kauzách ako riešeniach v ťažkých časoch. Víťazovi volieb tak možno popriať, aby ukázal, ako dokáže na Slovensku vládnuť. Nebude pritom nútený prijímať žiadne kompromisy v koalícií a môže sa oprieť o väčšinu vlastných poslancov v parlamente. Zodpovednosť za ďalší vývoj v štáte je na Robertovi Ficovi a strane Smer – SD.
Marián Klenko,
predseda Republikovej rady ĽS – HZDS
.....A predaju manual KDH ! ...
Spravny modry podnikatel aj jamu doda! ...
Ak niekto pozna roky od neznej po rok ...
Smer bude musieť byť veľmi obozretný.... ...
tak tak, kto druhému jamu kope.... ...
Celá debata | RSS tejto debaty