Štyri pravicové strany, ktoré s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou zostavia novú vládu, pripravujú tézy programového vyhlásenia. Na verejnosť postupne prenikajú viaceré zámery, ktoré chcú realizovať. Pondelkové vydanie mienkotvorného slovenského denníka priniesla informáciu o tom, že chcú meniť zákony o verejnoprávnych médiách. Cieľom má byť výmena súčasného riaditeľa STV. Ten by mal vykonávať svoju funkciu až do roku 2014.
Oficiálnym dôvodom na predčasnú výmenu je neplnenie verejnoprávnej funkcie televízie. STV je dlhodobo predmetom kritiky, takže zmeny v jej vedení nebude problém zdôvodniť. Oveľa závažnejšie je pozadie pripravovaných zmien, ktoré má jasné znaky politického ovládnutia verejnoprávnej televízie. Nejde pritom o deklarované plnenie verejnoprávnej funkcie STV, ale ovplyvňovanie obsahu jej spravodajstva a publicistiky.
Slovenská televízia v posledných rokoch vyhovovala najsilnejšej vládnej strane Smer – SD. Príkladom bola hlavná diskusná relácia O päť minút dvanásť. Pravidelne bol jej jediným hosťom predseda vlády Rober Fico. Svoju politiku zdôvodňoval bez oponentov z opozície. Na tento typ relácie mal premiér právo. No v inom vysielacom čase. Nie na úkor ostatných politických strán a hnutí.
O päť minút dvanásť bol jediným formátom, prostredníctvom ktorého sa mohli politici z rôznych strán naživo prihovárať divákom verejnoprávnej televízie. Koncepcia diskusnej relácie, ktorá bola založená na dvoch diskutujúcich pritom viedla k tomu, že vládnu koalíciu najčastejšie zastupoval predstaviteľ Smer-u. Aj to bola súčasť scenára, ktorý viedol k oslabovaniu jeho koaličných partnerov.
Je zrejmé, že pravicová – privatizačná koalícia nesleduje odstránenie podobných deformácií, ktoré ponúkala Slovenská televízia v ostatných rokoch. Problémy s financovaní STV budú trvať aj naďalej. Bez ohľadu na to, kto bude sedieť v jej vedení. Iba ak by prišlo k zásadnej redukcii v plnení jej programovej služby. A orientácii na typ projektov, ktoré viažu divákov aj reklamu. To by však STV nemohla byť verejnoprávnou televíziou.
Ak nová vládna moc formuje tézy vlastného programového vyhlásenia, bolo by oveľa vhodnejšie definovať, či má byť STV nekomerčnou televíznou stanicou, pričom základným kritériom jej posudzovania nebude sledovanosť alebo lacnou napodobeninou súkromných televízií. Úvahy, ktoré sa sústreďujú na zmenu legislatívy tak, aby sa urýchlil odchod súčasného vedenia STV znamenajú len jedno. Pravica chce ovládnuť verejnoprávnu televíziu.
Marián Klenko,
predseda Republikovej rady ĽS – HZDS
Martha Bielska Marian, veď to sa ...
krija tiez ma to vtedy dojalo a ...
computerman Pri predstave, že ten ...
Celá debata | RSS tejto debaty