Na sobotnom referende, v ktorom sa občania mohli vyjadriť k šiestim otázkam, sa zúčastnilo necelých 23 percent oprávnených voličov. Potvrdili sa očakávania, podľa ktorých referendum neosloví potrebný počet osôb zapísaných do voličských zoznamov. Referendum je neplatné. Napriek tomu sa jeho iniciátori snažia účasť na referende prezentovať ako úspech. Spolu s niektorými médiami prehliadajú fakt, že ho ignorovalo takmer 80 percent ľudí.
Referendum bolo nechceným dokončením volebnej kampane SaS a ako také predstavovalo karikatúru toho, ako by všeľudové hlasovanie nemalo vyzerať. Z obsahového hľadiska bolo urážkou priamej demokracie. Jeho charakteristickými črtami bol hrubozrnný populizmus a demagógia. Väčšina otázok, ktoré boli predmetom sobotného plebiscitu, je pritom zapracovaná do Programového vyhlásenia vlády. Strany sa tak na názor občanov už raz spýtali a to v predvolebnej kampani.
Tvrdenia, podľa ktorých referendu vyvolalo diskusiu o zúžení (zrušení) poslaneckej imunity sa nezakladajú na pravde. Príslušným návrhom sa Národná rada SR začala zaoberať ešte pred referendom. V atmosfére povrchnosti a populizmu zrejme nemá zmysel uvádzať argumenty, ktoré podporujú zachovanie poslaneckej imunity. Jej zmyslom v každom prípade nie je rozdeľovať občanov na dve kategórie, ale ochrana poslaneckého zboru pred zásahmi výkonnej moci, ktorá má istý vplyv na políciu a tá súčasná by chcela ovládnuť aj súdnictvo.
Typickým príkladom zbytočnosti referenda je otázka ohľadne zrušenia tzv. koncesionárskych poplatkov? Kto by nesúhlasil s tým, že nemusí platiť za určitú službu? Len škoda, že SaS a jej minister kultúry, ktorý bez ohľadu na referendum pracuje na zrušení poplatkov občanom nepovedia, že verejnoprávne médiá budú platiť zo svojich daní. Tie sa už v krátkom čase majú zvýšiť. Konkrétne DPH a spotrebné dane. A to sa ešte tzv. koncesionárske poplatky nezrušili.
Ak strana Richarda Sulíka presadzuje, aby ministerstvá nemohli obstarávať limuzíny vo vyššej hodnote ako 40 tisíc Eur, potom môže ísť predseda parlamentu príkladom a jazdiť (trebárs) na Fábii. Kancelária NR SR zrejme disponuje referentskými vozidlami aj tejto značky. A pre šéfa parlamentu nemôže byť problém, aby takéto vozidlo mohol využívať na služobné účely. Hľadať logiku v tvrdeniach tam, kde bol hlavným kritériom populizmus nemá význam. Aj SaS sa musí tešiť z toho, že toto zbytočné referendum máme za sebou.
Zúčastniť sa na referende je právom každého občana. Demokracia nemôže fungovať bez toho, aby sa ľudia zaujímali o verejný život. S ohľadom na „prísne kritériá“ domácich žurnalistov a politológov by sa skôr dalo očakávať, že ocenia neúčasť skoro 80-tich percent populácie na všeľudovom hlasovaní. A nebudú spolu so zaangažovanými kádrami SaS vydávať percento účasti na karikatúre referenda za úspech. Toto referendum nebolo ničím iným ako trpkou spomienkou na „spermiovú“ volebnú kampaň SaS.
Marián Klenko,
predseda Republikovej rady ĽS – HZDS
Referendum bolo nechceným dokončením ...
Podstata tkvie v prvej a poslednej ...
Nerad upozornujem na chyby v clanku ...
Jedna vec je byť v HZDS , druhá argumentačná... ...
Klenko, zalez aj so znackou svojej ...
Celá debata | RSS tejto debaty