Za riaditeľa tajnej služby bol nedávno vymenovaný Karol Mitrík, ktorý má blízko k SDKÚ – DS. Predseda Národnej rady SR Richard Sulík, ktorý je zároveň lídrom strany Sloboda a solidarita sa nechal počuť, že nový riaditeľ SIS bude mať troch námestníkov. V tajnej službe majú zabezpečovať krížovú kontrolu. Svojho nominanta do SIS tak dosadí aj Sulíkova strana. Údajne o tom existuje dohoda koaličných partnerov.
Predstavitelia niektorých vládnych strán existenciu spomínanej dohody odmietli. Ak jeden z jej lídrov tvrdí, že sa na tom partneri dohodli, je vysoko pravdepodobné, že v SIS dôjde k rozdeleniu postov na základe straníckeho kľúča. Fakt, že ostatní partneri sa k tomu nepriznávajú súvisí zrejme s tým, že príslušníkom SIS môže byť občan, ktorý ku dňu prijatia do štátnej služby nie je členom politickej strany alebo politického hnutia.
Koaličné strany vyberú takých kandidátov, ktorí nebudú ich riadnymi členmi. No je zrejmé, koho záujmy budú zastupovať. Nakoniec, aj novovymenovaný riaditeľ má politické pozadie. Vzhľadom na citlivosť agendy, ktorou sa zaoberá tajná služba, jeden z koaličných partnerov sa prirodzene domáha krížovej kontroly. V tejto súvislosti vystáva otázka, akú dôveru má mať k tajnej službe opozícia, keď si neveria samotní koaliční partneri?
V minulosti funkciu riaditeľa SIS obsadil Jozef Magala, ktorý mal prepojenie na stranu Smer – SD. Strana Roberta Fica v tom čase odmietla návrh ĽS – HZDS na krížovú kontrolu a neumožnila jej nomináciu do pozície námestníka SIS. Skúsenosť, ktorou prešla dnes už mimoparlamentná strana, je výraznou motiváciou pre menšie koaličné strany, aby sa z tajnej služby nedali vytlačiť silnejším partnerom.
Slovenská republika nie je štandardnou demokratickou krajinou. Hoci sa stala riadnym členom NATO a Európskej únie, kvalitu demokracie ovplyvňuje korupcia, klientelizmus, ale aj nejasnosť právnych noriem či ekonomická výkonnosť Slovenska. V takomto prostredí partia pozície v SIS medzi kľúčové mocenské posty. Ich obsadzovanie by malo byť pod drobnohľadom verejnosti. Aj mimovládnych organizácií.
Objektívnosť tretieho sektora je však v našich podmienkach poznačená jeho politicko-ideovou zaangažovanosťou. Štvrtý okruh Slovenského rozhlasu (Rádio FM) pravidelne prináša komentáre a rozhovory s predstaviteľkou Aliancie Fair play. Organizácia sa štylizuje do polohy ochrancu čistoty verejného života. Zuzana Wienk dostala v piatkovom rannom vysielaní (Ráno FM, 27.8. 2010) otázku, ako vníma Sulíkove vyjadrenia vo vzťahu k SIS?
Z. Wienk sa vyjadrila v tom zmysle, že Richard Sulík platí nováčikovskú daň v politike a mal by sa zdržať podobných komentárov. Žiadne rázne odmietnutie zasahovania politických strán do zostavovania vedenia tajnej služby, ako by sa dalo očakávať. Spomínaný postoj predstaviteľky mimovládnej organizácie nie je až taký prekvapujúci. Podobne nikoho neprekvapuje ani zápas o ovládnutie SIS. V koalícii sa predsa bojuje o moc, vplyv a peniaze…
Marián Klenko, predseda Republikovej rady ĽS – HZDS
SIS by mala byt zo zakona apoliticka ...
ach JAJ, mlady ,utajovany komanc sa ...
Celá debata | RSS tejto debaty